Psikiyatrist ve Psikolog arasındaki farklar nelerdir?

Psikiyatrist  ve psikolog genellikle aynı anlama sahip olarak karışırlar. Her ikisi de beyin, duygular, duygular ve düşünceleri incelerken, iki çalışma alanı arasında ayrı bir fark vardır. İki alan arasındaki temel farklar temel olarak eğitim gereksinimleri, özel eğitim, uygulama ve maaştır.

Kariyeriniz bir psikolog olmaksa, eğitiminize psikoloji alanında bir lisansla başlayacaksınız. Psikolojide bir lisans ya da psikoloji alanında bir lisans aldıktan sonra, o zaman bir yüksek lisans derecesi ve doktora derecesi psikoloji kazanmak için bir yüksek lisans programına katılmanız gerekir. Lisans derslerini takiben doktora derecesi almak için beş ila yedi yıl daha gereklidir. Çoğu eyalet, lisans almaya veya iki yıllık denetimli uygulamaya girmeden önce iki yıllık bir staj gerektirir. Bir derece kazanırken, ek ders süresi ve / veya lisans için ek eyalet sınavları gerektirebilecek belirli bir psikoloji alanında uzmanlaşmayı da seçebilirsiniz.

Psikiyatrist olmak tıp fakültesine gitmenizi gerektirir. Bilimde bir lisans derecesini tamamladıktan sonra, tıp derecenizi tamamlamak için bir yüksek lisans programına devam edersiniz. Tıp fakültesinin ardından, dört yıllık ikamet süresini tamamlarsınız, bu süre boyunca eğitiminiz psikiyatride olacaktır. Rezidans tipik olarak psikiyatri birimindeki bir hastanede tamamlanır. Genel psikiyatri, çocuk psikiyatrisi, psikanalist, adli psikiyatri ve diğer pek çok seçenek gibi pratik yapmak için seçebileceğiniz bir dizi uzmanlık vardır. Staj ve ikamet sonrası lisanslı bir tıp doktoru olmak için bir devlet sınavına girmeniz gerekecek, ayrıca lisanslı bir psikiyatrist olmak için ek bir sınava girmeniz gerekebilir.

İki alanda farklılıklar olmasına rağmen, psikiyatristler ve psikologlar sıklıkla hastaların tedavisinde birlikte çalışırlar. Bir psikolog reçete yazamaz, ancak bir hastaya ilaç almak için bir psikiyatrist tarafından görülmesini tavsiye edebilir. Ve psikiyatristler için tam tersi, çoğu zaman hastaları psikoterapistlere ve psikologlara danışmanlık ve / veya zihinsel sağlık tedavisi almak için kullanıyorlar. Bir psikiyatrist hastanın iyi oluşuyla ilgilenir, ancak odak noktası öncelikle kimyasal bir dengesizlik gibi bozukluklara yöneliktir, oysa psikologların birincil odak noktası hastalara düşünceler, duygular ve genel ruh sağlığı üzerinedir.

Hem psikolog hem de psikiyatrist Doktorlar’dır, ancak, pratisyen hekim psikiyatri uygulayan biri tıp doktoru iken, psikoloji pratiği doktora ya da doktora derecesine sahiptir. Her iki kariyer seçimleri, çalışmalara uzun yıllar boyunca bağlılık gerektirir ve her ikisi de, pratik yapabileceğiniz çeşitli alt alanlar sunan kariyerleri ödüllendirir. Her iki pozisyon için kariyer görünümü iyi kariyer seçenekleri olmaya devam edecek ve olmaya devam edecektir. Maaşlar, uzmanlaşmayı seçtiğiniz psikiyatri ve / veya psikoloji alanına göre değişmektedir, ancak, bir psikiyatrist tipik olarak tıp fakültesi nedeniyle bir psikologdan daha büyük bir yıllık gelir elde etmektedir.